lit-LI
13/03/2013
Grupės naujienos

„Coface“: 2013 m. nemokių įmonių Lietuvoje nemažės

Verslo rizikos valdymo bendrovė „Coface“ net ir Europos krizės sąlygomis pagerino savo įmonių grupės finansinius rezultatus. Tačiau šiemet draudikai turės imtis novatoriškų sprendimų, nes „Coface“ ekspertai prognozuoja, kad 2013 m. ekonominė situacija, ypač Europoje, nepagerės, o Lietuvoje nemokių įmonių skaičius nemažės, gali netgi augti.

 

 „Coface Lietuva“ pernai pasirašytų kredito draudimo įmokų suma siekė 9,839 mln. Lt, t. y. 5,4 proc. daugiau nei 2011 m., o draudimo išmokų suma 2012 m. buvo 38 proc. didesnė nei ankstesniais metais ir siekė 5,679 mln. Lt. Praėjusiais metais buvo sudarytos 78 sutartys, t. y. beveik 30 proc. daugiau nei 2011 m. Tai rodo, jog 2012 m. sukėlė daugiau ir stambesnių nemokumo atvejų lyginant su ankstesniais metais.

 

 „Surinktas didesnis įmokų kiekis ir ypač pastebimai, net 30 proc., išaugęs draudėjų skaičius, liudija, jog įmonės vis labiau pasitiki kreditų draudikais ir taip vis dažniau valdo savo pirkėjų atsiskaitymo riziką. Taip pat prie draudėjų skaičiaus augimo prisidėjo ir didesnis draudikų lankstumas nustatant draudimo sąlygas, ypač draudimo kainos mažėjimas. Tai akivaizdžiai matosi iš draudimo įmokų ir sudarytų sutarčių santykio“, – teigia „Coface Lietuva“ Rinkodaros ir pardavimų departamento direktorius Mantvydas Štareika.   

 

Pasak jo, draudimo išmokos 2012 m. buvo stambesnės lyginant su 2011 m. Tai galėjo nutikti dėl to, kad „Coface Lietuva“ draudėjai manydami, jog ekonomikos sunkmetis jau baigėsi, daugiau rizikavo ir prekiavo didesnėmis apimtimis. Tačiau, kaip parodė 2012 m. apžvalga, net ir ilgą laiką veiklą vykdžiusios įmonės susidūrė su atsiskaitymo problemomis ir buvo priverstos stabdyti savo veiklą. Senomis ir dažniausiai patikimomis laikytos bendrovės daugiausiai prekiauja su mažesniu skaičiumi tiekėjų, todėl įsiskolinimai paprastai būna didesni nei vidutiniai rinkoje. Todėl tokių kompanijų griūtis sukelia sunkių padarinių tiekėjams, kurių skolos skaičiuojamos milijoninėmis sumomis.

 

Taip pat prie padidėjusios išmokų sumos netiesiogiai prisidėjo ir Lietuvoje įvykęs banko bankrotas. Šio banko finansuotos bendrovės, netikėtai nutrūkus finansavimui, nesugebėjo rasti kitų galimybių pasiskolinti apyvartinių lėšų ir buvo priverstos stabdyti savo veiklą.

 

„Panašių tendencijų tikimės ir 2013 m. Manome, jog nemokių įmonių skaičius tikrai nemažės, o gal netgi augs. Viena svarbiausių to priežasčių – tebesitęsiantis neapibrėžtumas Vakarų Europoje, kur mūsų grupės įmonės vis dar fiksuoja augantį nemokumą tarp statybų, metalo, žemės ūkio produkcijos bei tekstilės sektorių įmonių. Kartu vis dar akylai stebime Lietuvos rinką dėl pasikartojusios bankų mokumo problemos“, – pažymi Štareika.

 

Netgi per ekonomikos nuosmukį, ypač euro zonoje, „Coface“ grupė ir toliau didino savo apyvartą, kuri siekė 1,571 mln. EUR (+1,4 proc.). Nors klientų veiklos apimtys didėjo nežymiai, pardavimai plėtojosi sparčiai, taigi įmokos išaugo 3,1 proc.

 

Remiantis 2012 m. paskelbtais rezultatais, išryškėjo teigiamas poslinkis, kurį lėmė įmonės pertvarkymas įgyvendinant planą „Tvirtas įsipareigojimas“. Palyginti su 2011-aisiais, 2012 m. pelnas iš einamosios veiklos išaugo iki 189 mln. EUR, t. y. 62 proc. daugiau nei 2011 m. (išaugo 10 proc. atmetus pertvarkymo išlaidas pirmąjį 2011 m. pusmetį). Grynasis pelnas siekė 129 mln. EUR, t. y. 80 proc. daugiau nei 2011 m. (išaugo 6,6 proc. atmetus pertvarkymo išlaidas pirmąjį 2011 m. pusmetį).

 

Reitingų agentūros „Moody's" ir „Fitch" patvirtino kompanijai nustatytus reitingus: atitinkamai A2 su stabilia perspektyva (patvirtintas 2012 m. gegužės mėnesį) ir AA- su stabilia perspektyva (patvirtintas 2012 m. lapkričio mėnesį).

 

Net jei besiformuojančios rinkos šalys ir pademonstruos stiprų ekonomikos gyvybingumą, „Coface“ ekspertai nesitiki, kad 2013 m. ekonominė situacija, ypač Europoje, pagerės. Taigi apribojimai įmonėms bus didesni, o galimybės mažesnės.

 

 Apie „Coface“:

 

„Coface“ grupė – tai pasaulinė lyderė, siūlanti verslo rizikos valdymo sprendimus įmonėms visame pasaulyje. 2012 m. „Coface“ grupės apyvarta siekė 1,6 mlrd. EUR (5,52 mlrd. Lt). Kompanijos paslaugas teikė 4400 darbuotojų 66 pasaulio valstybėse. Kiekvieno metų ketvirčio pabaigoje „Coface“ skelbia 158 šalių rizikos vertinimus, paremtus 350 profesionalių rizikos analitikų vertinimais ir išskirtine „Coface“ valdoma informacija apie įmonių mokėjimų discipliną.

 

„Coface“ yra patronuojamoji Prancūzijos investicinio banko „Natixis“ įmonė, verslo rizikos, investicijų valdymo ir specializuotų finansinių paslaugų BPCE grupės padalinys.

Viršus
  • Lithuanian
  • English