lit-LI
24/09/2015
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

„Coface“: besivystančios šalys išgyvena ne pačius geriausius laikus

„Coface“: besivystančios šalys išgyvena ne pačius geriausius laikus

Ketvirtus metus iš eilės neviršydama 3 proc. augimo, pasaulinė ekonomika pamažu atsigauna. Verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ekspertai pastebi, jog šiuo metu geriau sekasi išsivysčiusioms nei besivystančioms šalims. Ypač gerai atrodo Jungtinės Valstijos, kurių augimas 2015 m. prognozuojama sieks 2,5 proc. Euro zonos šalių ekonomika taip pat pažymėta pliuso ženklu, nors jų augimas menkesnis – tik apie 1,5 proc.

Nors besivystančių šalių augimas 2015 m. prognozuojama sudarys 3,5 proc., tačiau šioms šalims sunkumus kelia žemos naftos ir kitų žaliavų kainos bei JAV dolerio stiprėjimas jų valiutų atžvilgiu.

„Coface“ fiksuoja lėtėjančias ekonomikos apsukas didelėse besivystančiose šalyse tokiose kaip Kinija, Turkija, Pietų Afrikos Respublika, o Rusija ir Brazilija jau nugrimzdo į recesiją. Pastarųjų savaičių įvykiai Kinijos akcijų biržoje dar labiau išryškino egzistuojančias ekonomikos problemas besivystančių šalių grupėje.

„Sunerimti turėtų tos Lietuvos įmonės, kurių eksporto portfelyje yra tiesiogiai Kinijos veikiamų rinkų arba stipriai priklausomų nuo naftos kainų“, - sako „Coface“ Lietuvoje vadovas Mantvydas Štareika.

Eksperto teigimu, įmonės norėdamos sumažinti patiriamą neatsiskaitymo riziką, turėtų labai atidžiai stebėti pranešimus apie šalių, į kurias eksportuoja, rizikos vertinimą. „Tai, kad šiuo metu pinigai mokami laiku, nereiškia, kad ekonominiai sunkumai nepalies jūsų partnerių ir kartu jūsų verslo. Paprastai įmonės yra labai stipriai veikiamos bendros situacijos rinkoje ir finansinių sunkumų grandinė jas gali pasiekti staiga“, - teigia M. Štareika.         

Dėl prastėjančios ekonominės situacijos didelėse besivystančiose šalyse „Coface“ įspėja apie augančią riziką mažesnėse besivystančiose rinkose. Artimiausiu metu į blogąją pusę gali būti koreguojamas Malaizijos rizikos vertinimas, kuri kenčia ne tik dėl Kinijos ekonomikos sulėtėjimo, bet taip pat ir dėl didelių namų ūkių bei viešojo sektoriaus įsiskolinimų.

„Coface“ įspėja apie ypač sudėtingą situaciją Armėnijoje, kuriai neigiamą  įtaką daro ne tik situacija Rusijoje, bet ir nestabili politinė padėtis bei rimtos valstybės finansų problemos. Dar viena šalis, kuri, ekspertų vertinimu, greičiausiai patirs recesiją yra Tunisas, kurio atsigavimui sutrukdė išaugusi teroristinių atakų grėsmė.

Pietų Amerikoje neramu

Be recesiją ir politinį nestabilumą patiriančios Brazilijos (šioje šalyje šiemet prognozuojamas 2,5 proc. ekonomikos susitraukimas), „Coface“ ekspertai įspėja apie prastėjančią situaciją Čilėje, kurios problemų šaltinis yra vario eksporto į Kiniją nuosmukis,  taip pat nuo mažų naftos kainų vargstančiuose Ekvadore bei Trinidade ir Tobage.

Ar Kinijos virusas užkrės visą Aziją?
 
„Coface“ vertinimu Kinijos ekonomikos augimas šiais metais sudarys 6,7 proc. Lyginant su 2006-2007 metų laikotarpiu, didžiosios šalies ekonomikos augimas sulėtėjo du kartus.
 
Ekspertų vertinimu, pavojingiausias Kinijos „virusas“ yra Honkongui, Singapūrui ir Mongolijai. Honkongas ir Singapūras yra tampriai susijęs su Kinija per savo finansų rinkas ir šių šalių bankų suteiktas paskolas Kinijos įmonėms. Visos trys šalys, o ypač Mongolija, yra smarkiai priklausomos nuo eksporto į Kiniją. Mongolijos atveju situacija yra ypač sudėtinga, nes jos eksportas su Kinija sudaro net  43 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.
 
„Coface“ ekspertų vertinimu nuo neigiamų Kinijos ekonomikos lėtėjimo pasekmių nukentės ir Tailandas, Malaizija, Indonezija bei Vietnamas, tačiau šių šalių eksportas į Kiniją sudaro tik apie 10 proc. jų BVP,  todėl galima neigiama įtaka bus nedidelė. Kita vertus, šios šalys turėtų pajausti ir teigiamą Kinijos problemų poveikį, nes dar labiau išaugs jų konkurencinis pranašumas regione.

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : „Coface“: besivystančios šalys išgyvena ne pačius geriausius l... (15,13 kB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English