lit-LI
22/11/2012
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

„Coface“: euro zonos likimas priklausys nuo Italijos

Italija taps pagrindine euro zonos valstybe, nuo kurios priklausys euro zonos krizės likimas, trečiadienį verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface Lietuva“ organizuojamoje verslo rizikos valdymo konferencijoje teigė „Coface Lietuva“ Rizikos vertinimo departamento direktorius Mindaugas Sventickas.

Anot jo, Italijos pagrindinė problema yra valstybės skola, kuri 2011 metais siekė 120 proc. šalies BVP. „Coface“ mano, kad Italija taps euro krizės ašimi, į kurią kryps visų investuotojų akys“, - teigė M. Sventickas.

2012 metais „Coface“ prognozuoja, kad pasaulio BVP augimas sieks 2,7 proc. JAV yra vienintelė šalis, kuriai išsivysčiusių valstybių prognozuojamas augimas. „Yra tam tikrų problemų – nedarbas ir aukštas namų ūkių įsiskolinimas. Po prezidento perrinkimo aišku, kad vidaus ir užsienio politikos kryptis išliks ta pati, bet šalies laukia iššūkis kaip spręsti šias problemas“, - konferencijos metu kalbėjo „Coface“ atstovas.

Didžiausia rizika pasauliui, anot analitiko, šiai dienai yra euro zonai, kuriai „Coface“ šiais metais prognozuoja 0,5 proc. BVP nuosmukį. Antrajame pusmetyje euro zonoje pastebima gerokai gilesnė recesija nei pirmąjį pusmetį.

„Euro zonos krizė yra daugiaulypė, tai ne vien tik valstybių skolos krizė“, - sakė M. Sventickas.

Kalbėdamas apie atskiras valstybes ekspertas teigė, kad didžiausia Ispanijos problema nėra valstybės skola, kuri siekia 70 proc., tačiau bankų išduotos būsto paskolos. „Coface“ duomenimis, statybos sektoriuje blogos paskolos sudarė 15,3 proc. viso šalies BVP. Kita problema yra nedarbas, Ispanijoje darbo neturi beveik kas ketvirtas šalies gyventojas.

Prancūzija taip pat susiduria su tam tikromis problemomis. „Coface“ pastebi, kad nuo 2009 metų bankrotų skaičius išlieka tas pats, bet keičiasi bankrutuojančių įmonių dydis.

„Didžiosios verslo korporacijos bankrutuoja kur kas dažniau. Tai reiškia didesnes problemas kreditoriams ir neigiamai atsiliepia bendrai šalies ekonomikai“, - teigė M. Sventickas.

Baltijos šalių BVP augimas išlieka sparčiausias visoje ES. Taip yra dėl to, kad pagrindinių eksporto partnerių (Rusijos, Vokietijos, Lenkijos) ekonomikos yra pakankamai tvirtos, o Baltijos šalys neturi glaudžių santykių su Pietų Europos valstybėmis.

Besivystančioms šalims „Coface“ prognozuoja bendrą 4,8 proc. BVP augimą šiais metais. Skirtingai nei Vakarų šalyse, šiose rinkose būsto paskolų skaičius yra mažesnis ir tai gali skatinti vartojimą.

Indijai, kuri labiau orientuota į paslaugų tiekimą, suteikiama neigiama perspektyva dėl euro zonos krizės. Tuo tarpu gamybos milžinės Kinija ir Indonezija susilaukė teigiamo „Coface“ įvertinimo.  

Šaltinis: Balsas.lt, Ekonomika.lt
info@balsas.lt

Viršus
  • Lithuanian
  • English