lit-LI
18/11/2014
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

„Coface“: nemokių įmonių Lenkijoje nuosaikiai mažėja

Pirmojo šių metų pusmečio Lenkijos įmonių nemokumo statistika rodo ekonominės situacijos pagerėjimą, tačiau, paanalizavus sektorius atskirai, galima pamatyti nevienodą vaizdą. Lenkijos įmonių pirmojo pusmečio duomenys ir esama makroekonominė situacija leidžia nuspėti galimus tam tikrų Lenkijos verslo sektorių plėtros scenarijus, kuriuos stebi ir Lietuvos verslininkai.

Pirmąjį 2014 metų pusmetį 402 įmonės Lenkijoje paskelbė bankrotą, t. y. 11,5% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2013 metais.Tačiau verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ekspertų patirtis rodo, kad nemokumo atvejai paprastai kyla iš makroekonominės situacijos, praėjus vienam ar dviem metų ketvirčiams. 

„Šiuo metu Lietuvos įmonės susiduria su tomis pačiomis problemomis kaip ir Lenkijos: mažėjanti eksporto paklausa bei Rusijos pritaikytos sankcijos. Todėl ir priemonės su šia kova yra panašios. Dėl minėtų priežasčių gali tik dar labiau sustiprėti konkurencija su Lenkijos įmonėmis, ieškant naujų rinkų bei siūlant savo produkciją. Turint omenyje didėjančią pasiūlą ir mažėjančią paklausą, Lenkijos produkcijos kainos greičiausiai dar labiau trauksis, tai gali turėti įtakos Lietuvos eksportuotojų maržų bei pelnų sumažėjimui, tačiau realią padėtį bei ūkio tendencijas matysime tik kitų metų pirmąjį ketvirtį,“ – teigia „Coface“ ekonomistas Centrinės Europos regionui Grzegorz Sielewicz. 

Lyginant Lenkijosstatybų sektoriausbendrovių nemokumą per pirmąjį 2014 m. ir 2013 m. pusmetį, matyti, kad šiemet jis smuko 21%. Vis dėlto negalima vienareikšmiškai teigti, kad šiemet daugiau Lenkijos statybininkų gali džiaugtis nepaskelbę bankroto, nes šiemet statybos įmonių skaičius yra mažesnis, lyginant su ankstesniais metais, o tai iš dalies yra susiję su praeityje buvusiu dideliu įmonių nemokumo atvejų skaičiumi.Mažmeninės prekybos sektoriujesubankrutavo 27% daugiau bendrovių nei per šį laikotarpį pernai. Manoma, kad taip yra, nes vartotojai vis dar išlieka labai atsargūs dėl pirkimo sprendimų. Net ir pagerėjimas darbo rinkoje negelbsti mažmeninės prekybos sektoriaus. Silpną ilgalaikio vartojimo prekių paklausą įrodo šiais metais įvykęs vienos didžiausių bendrovių „Domex“, kuriai priklauso „Avans“ parduotuvės, bankrotas. 

Transporto sektorių, jau dabar kenčiantį dėl sumažėjusios paklausos, kurią stipriai lemia padėtis tarptautinėje arenoje, būtų galima paminėti, kaip padidėjusios įmonių rizikos pavyzdį.Transporto įmonių nemokumo lygis per pirmąjį 2014 metų pusmetį išlieka toks pat, koks buvo pirmąjį 2013 metų pusmetį. Tokia tendencija netrukus gali pasikeisti dėl dviejų esminių priežasčių. Šiuo metu vykstantys užsienio prekybos trikdžiai gali paskatinti nemokumo atvejų padaugėjimą per ateinančius ketvirčius. Be to, didelė konkurencija šiame sektoriuje verčia bendroves tenkintis mažesnėmis pelno maržomis. Nepaisant to, jos turi padengti savo pastoviąsias sąnaudas. 

Lenkijos ekonomikos augimas šiemet persibalansuoja, nuo grynojo eksporto vidaus paklausos link.

Šalies ekonomikai įvairią riziką kelia ir dabartinė situacija užsienio rinkose. Lenkijos eksportą varžo Rusijos ekonomikos sulėtėjimas, Rusijos embargas bei silpnas ekonomikos atsigavimas euro zonoje. Su pastaruoju yra siejama didesnė rizika, kadangi 53% Lenkijos eksporto sudaro eksportas į euro zoną, o eksportas į Vokietiją sudaro 26% bendro eksporto.

„Jei įtampa tarp ES ir Rusijos stiprės arba ekonomikos augimas euro zonoje dar labiau lėtės, nemokumo statistika dar labiau pablogės. Kalbant apie Rusijos embargą reikia pasakyti, kad jis lemia ne tik pablogėjusius žemės ūkio produktų eksportuotojų veiklos rezultatus, bet ir smukdo kainas vidaus rinkoje, kurioms jau įtakos turėjo geras šiemetinis derlius”, – svarsto Grzegorz Sielewicz. 

Labiausiai tikėtinas išorinio poveikio Lenkijos nemokumui scenarijus – 8% padaugėjęs bankrotų atvejų skaičius, kurį išaugins sąstingis svarbiausiose Lenkijos eksporto rinkose.

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : „Coface“: nemokių įmonių Lenkijoje nuosaikiai mažėja (192,86 kB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English