lit-LI
12/06/2014
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

„Coface“: rizika daugelyje Europos pramonės sektorių stabilizuojasi

Lietuvoje daugiausia mokėjimų sutrikimų fiksuojama metalo, transporto bei statybos sektoriuose

 

Verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ekspertai, atlikę ketvirtinę kredito rizikos analizę, teigia, kad recesija iš Vakarų Europos pamažu traukiasi, pasirodė pirmieji stabilizavimo požymiai, bet keliuose sektoriuose rizika ir toliau išlieka didelė. Lietuvoje ir kitose Baltijos valstybėse išaugo IT sektoriaus rizika.

Lietuvos kontekste rizikingais vis dar laikomi metalo, transporto bei statybos sektoriai, kuriuose fiksuojama daugiausia mokėjimų sutrikimų. Tačiau, kaip atkreipia dėmesį „Coface“ Kredito rizikos valdymo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Valskys, pastaruoju metu dėl aršios konkurencijos ir rinkos padiktuotos mažėjančios pelno maržos padažnėję atsiskaitymų sutrikimai didino ir IT sektoriaus riziką tiek Lietuvoje, tiek kitose Baltijos šalyse.

„Vis dėlto pastebime ir teigiamų ženklų tradiciškai jautriuose tekstilės ar popieriaus sektoriuose, kuriuose dėl augančio konkurencingumo bei paklausos iš Vakarų rinkų fiksuojamas ganėtinai ryškus pardavimų augimas, jį lydi vėlavimų atsiskaityti retėjimas. Svarbu paminėti ir pramonės šakas, kurių produkcija eksportuojama į Rusiją (NVS), ypač mėsos bei maisto pramonę, dėl prarastų rinkų susiduriančią su apyvartinių lėšų trūkumu jau nuo 2013 metų antrosios pusės, bent kol prekyba bus perorientuota į patikimas ir dėl to dažnai ne tokias pelningas rinkas“, – teigia Mindaugas Valskys.

Europoje „Coface“ nustatytos „labai didelės rizikos“ kategorijoje pirmąjį 2014 metų ketvirtį išlieka metalo ir automobilių sektoriai. Metalo pramonė, kurios apyvarta ir pelningumas stabiliai krinta, priklauso nuo statybų bei automobilių sektorių ir pagrindinių jų realizavimo rinkų. O automobilių pramonė Europoje vis dar yra akylai stebima dėl savo rizikingumo, nepaisant tam tikrų teigiamų tendencijų, t. y. šešis mėnesius iš eilės augančių pardavimų.

Statybų sektoriuje, kuris šiuo metu priklauso didelės rizikos grupei, užsakymai Europoje mažėja (2014 metais sausio mėn. užsakymų buvo sumažėję 10 %, palyginus su 2013 metų sausio mėn.), ir kainos daugeliu atvejų krinta. Išskyrus Vokietiją ir Daniją, kuriose pastebimas nedidelis atsigavimas, šį sektorių ypač paveikė sumažėjęs išduotų statybų leidimų skaičius Pietų Europoje, Prancūzijoje ir net Jungtinėje Karalystėje.

 

Azijos šalys – naujas susirūpinimo šaltinis

Šiaurės Amerikoje daugelis sektorių laikomi vidutinės rizikos, o kelių sektorių trumpalaikė perspektyva yra palanki. Inžinerijos sektorius pritraukia didėjančias investicijas ir stiprina savo pelningumą (2013 metų pabaigoje jo vidutinis rodiklis buvo 17,5 %), o automobilių sektoriuje  finansinė padėtis patenkinama. Kredito rizika tekstilės ir drabužių sektoriuje taip pat yra stabili, nes 2014 metais planuojama sukurti 6000 naujų darbo vietų ir pritraukti daugiau nei 4 mlrd. JAV dolerių investicijų.

Priešingai negu Vakarų Europa ir Šiaurės Amerika, kuriose rizika turi tendenciją stabilizuotis, besivystančios Azijos šalys yra naujas susirūpinimo šaltinis. Ekonominės veiklos susilpnėjimas Kinijoje išryškina struktūrinius sunkumus, kurie veikia bendrovių pelningumą. Metalo pramonėje fiksuojama padidėjusi rizika. Remiantis Kinijoje (šalyje, kuri pagamina 49 % pasaulio plieno) atliktos apklausos duomenimis, 2013 metais 80 % bendrovių atlyginimai buvo mokami pavėluotai – tai yra aukščiausias rizikos lygis per pastaruosius trejus metus. Atsižvelgiant į jį, metalo pramonė besivystančioje Azijoje šiuo metu yra vienintelis sektorius, kurį „Coface“ priskyrė „labai didelės rizikos“ kategorijai, rodančiai aukščiausią rizikos lygį.

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : „Coface“: rizika daugelyje Europos pramonės sektorių stabilizuoj... (289,56 kB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English