lit-LI
11/02/2016
Grupės naujienos, Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Kas stums Lietuvos ekonomiką į priekį šiemet?

Pasaulinė kredito rizikos bendrovė „Coface“ kasmet pateikia daugelio valstybių kredito reitingus. Ekonomikos padėties apžvalgoje šiemet teigiamai vertinama euro zonos šalių perspektyva, palankiame kontekste minima ir kaimynė Latvija bei kitos Baltijos valstybės.
Kokie veiksniai lemia, kad Lietuvos ūkis 2016 m. augs gana sparčiai ir, tikėtina, pasieks 2014 m. rezultatą?

Nors yra smarkiai priklausoma nuo Rusijos, ypač energetikos srityje, Lietuva sugeba tinkamai plėtoti ūkį ir auginti eksportą. Be minėtos priklausomybės nuo recesiją išgyvenančios Rusijos, kitos Lietuvos silpnybės yra didelė emigracija, vis dar gana aukštas nedarbo lygis, didelė sostinės ir kitų regionų (ypač šiaurės rytinės dalies) atskirtis ir palyginti silpna transporto infrastruktūra.

Pagrindinis veiksnys, kuris šiemet skatins augti Lietuvos ekonomiką, yra didėjanti vartotojų perkamoji galia. Kilstelėtas minimalus atlyginimas, mažesnės išlaidos už energijos išteklius ir dalinė Ukrainos krizės stabilizacija dar labiau sustiprins vartotojų pasitikėjimą.
Grūdų, naftos ir trąšų kainos dar išlieka žemos, tačiau galime prognozuoti, kad šiemet eksportas augs. Tam įtakos turės naujos rinkos ir palanki geopolitinė aplinka. Lietuvos pieno ir mėsos perdirbėjai jau spėjo atrasti naujas rinkas po to, kai Rusija paskelbė embargą, nors vis dar neišgyvena geriausių laikų dėl mažėjančių produkcijos kainų.

Galima prognozuoti, kad Lietuva ir kitos Baltijos valstybės išloš ir iš pasikeitusios politinės situacijos Lenkijoje. Prieštaringos naujosios valdžios reformos gali pristabdyti Vakarų investicijas šioje rinkoje ir suteikti daugiau galimybių Baltijos šalių verslui.
Kalbant apie mūsų regiono valstybių įvaizdį, reikia pripažinti, kad Lietuva taip pat susiduria su sunkumais. Vienas šalies įvaizdį silpninančių pavyzdžių – neseniai valstybei pateiktas ieškinys tarptautiniame investicinių ginčų arbitraže. „Vilniaus energiją“ valdanti Prancūzijos bendrovė „Veolia“ reikalauja atlyginti žalą, patirtą dėl, kaip teigiama, nesąžiningo Lietuvos elgesio ir bendrovės investicijų šioje šalyje nusavinimo.

Nežiūrint į tai, ar šis ieškinys bus patenkintas, reikalaujama suma nepablogintų valstybės mokumo ir nesumažintų jos kredito reitingo. Vis dėlto šis įvykis gali sutrukdyti pritraukti papildomų užsienio investicijų ar užbaigti šiuo metu vedamas derybas. Kadangi rinkų pasiūla tikrai didelė, investuotojams ieškant ramesnės ir patikimesnės valstybės, kur nukreipti savo lėšas, vėl galime pralaimėti Estijai ar net kaimynei Latvijai.  

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English