lit-LI
27/10/2015
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Lenkijos ekonomika auga, tačiau rizika išlieka

Lenkijos ekonomika auga, tačiau rizika išlieka

Dabartinę pasaulio ekonomikos situaciją „Coface“ ekspertai apibūdina kaip rodančią laipsnišką išsivysčiusių šalių atsigavimą ir neramius laikus besivystančioms šalims. Išimtis – Rytų ir vidurio Europos šalys, kurios būdamos besivystančiomis, šiuo metu yra augimo fazėje.

Ypač tai pasakytina apie Lenkiją, kuri demonstruoja labai gerus ekonominius rodiklius. Šalies ekonomikos augimas nulemia įmonių nemokumo atvejų mažėjimą. Per šių metų pirmąjį pusmetį įmonių bankrotų skaičius Lenkijoje sumažėjo 3,3 proc. (šalies ekonomikai tuo pačiu laikotarpiu augo 3,4 proc.).

„Coface“ ekonomistai prognozuoja, jog Lenkijos ekonomikos augimas šiemet pasieks 3,5 proc., o kitąmet bus ne mažesnis kaip 3,4 proc. ir išliks vienu didžiausiu regione.
„Lenkijos ekonomikos augimas laikytinas itin tvariu, nes paremtas keletu priežasčių: vartotojų ir verslo lūkesčiai gerėja, auga vartojimas šalyje, kurį dar labiau skatina mažėjantis nedarbas ir augantys atlyginimai. Net esant Rusijos embargo faktoriui, Lenkijai pavyksta auginti savo ekporto apimtis“, - sako verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ direktorius Lietuvoje Mantvydas Štareika.

Anot jo, nors įmonių nemokumo atvejų skaičius kaimyninėje Lenkijoje yra stabilus, visgi, nemokumo rizika išlieka, kadangi Lenkijos ūkį gali netiesiogiai paveikti ekonomikos sulėtėjimas Kinijoje.

 

Kai kurie Lenkijos verslo sektoriai išlieka rizikingi

Sektoriai, kurie tiesiogiai priklauso nuo vartojimo, pavyzdžiui, mažmeninė prekyba arba maisto ir gėrimų pramonė, Lenkijoje išgyvena gerus laikus, tačiau kai kuriuos sektorius veikia kiti neigiami veiksniai ir jų būklė nėra stabili.

Statybų sektorius. Dėka rekordiškai žemų palūkanų normų ir gerėjančių vartotojų lūkesčių, būsto verslas Lenkijoje įgauna pagreitį. Vis tik, nemažai įmonių vis dar nėra visiškai atsigavusios po sunkumų praeityje, todėl į didesnės finansinės rizikos teritoriją šiuo metu patenka statybinių medžiagų gamybos įmonės.

Plastmasės pramonė. Šiais metais tarp Lenkijos plastmasės įmonių nemokumo atvejų skaičius išaugo du kartus. Šią neigiamą tendenciją, anot „Coface“ ekspertų, sukėlė polietileno ir polipropileno kainų augimas.

Transportas ir logistika. Šiame sektoriuje įmonių nemokumo atvejų skaičius šiemt išaugo net 28 proc. Lenkijos vežėjus neigiamai paveikė du faktoriai: dėl Rusijos embrago ir recesijos sumažėjo užsakymų pelningesnėmis Rytų kryptimis. Kitas neigiamas faktorius – Vokietijos reikalavimas mokėti vokišką atlyginimą vairuotojams, vykstantiems per šios šalies teritoriją.

Vartojimas šalies viduje yra svarbus faktorius Lenkijos ekonomikos augime, sudarantis apie 60 proc. šalies BVP. Nuo 2014 m. pradžios vartojimas Lenkijoje auga po 3 proc. kas ketvirtį. Vartojimo tendencijas teigiamai veikia gerėjančios galimybės įsidarbinti ir uždirbti. „Eurostat“ duomenimis, nedarbas Lenkijoje š.m. liepą sudarė 7,6 proc., lyginant su 9,5 proc. ES vidurkiu. Per pirmąjį šių metų pusmetį šalies įmonės savo darbuotojų skaičių padidino 1,1 proc., o atlyginimai per tą patį laikotarpį išaugo 3,7 proc. Pažymima, kad 3,6 proc. atlyginimai išaugo ir 2014 m.

„Atlyginimai auga, o šalyje vyrauja defliacija, kurią lėmė nukritusios naftos kainos. Taigi, gerėjantys gyventojų lūkesčiai ir pingančios prekės sinergizuoja auginant vartojimą, o kartu ir visos šaliese ekonomiką“, - sako M. Štareika.

„Coface“ atlikta analizė rodo, kad ekonomikos augimas Lenkijoje turi pasiekti 3,1 proc., o vartojimo augimas 2,9 proc., kad bankrotų skaičius šioje rinkoje stabilizuotųsi. Abu rodikliai jau yra pasiekti, todėl prognozuojama, kad įmonių nemokumo atvejų skaičius šiais metais mažės 8 proc., o ateinančiais nukris dar 5 proc.

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : Lenkijos ekonomika auga, tačiau rizika išlieka (47,72 kB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English