lit-LI
30/05/2017
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Lietuvos eksportas į ES – šuoliais, tačiau pramonė ieško ir egzotikos

Praėjusiais metais „Coface” padalinio Lietuvoje prekinio kredito draudimo portfelyje atsirado tokios šalys kaip Saudo Arabija, Meksika, Alžyras, o skaičiuojant procentinį apimties augimą, didžiausius pokyčius matėme Indijoje, Maroke, Pietų Afrikos Respublikoje, Konge, Japonijoje ir Singapūre. Nors suteikto prekinio kredito draudimo apimtys šiose rinkose vis dar nedidelės, tačiau minėta tendencija rodo, kaip aktyviai ir kaip toli Lietuvos gamintojai ieško naujų rinkų savo produkcijai realizuoti.

Mūsų portfelyje praėjusiais metais spurtavusi Indijos rinka, palankiai vertinama visos „Coface” grupės lygmeniu kaip perspektyvi, auganti ir gana priimtinos rizikos šalis. Reaguojant į teigiamus pokyčius ir didėjančią verslo apimtį „Coface” čia įsteigė savo informacijos centrą.   

Iš viso praėjusiais metais prisiėmėme 30 proc. daugiau prekinio kredito rizikos nei 2015 m.. Net ir įvertinus palyginti nedidelės mūsų rinkos aplinkybes, tai didelis pokytis, rodantis palankias ekonomines sąlygas tolimesnei eksporto plėtrai.

Kaip matome iš suteikto prekinio kredito draudimo sumų, Lietuvos eksportuotojams svarbiausios rinkos yra Vokietija, Lenkija, Latvija, Estija, Švedija, Norvegija, Danija ir Jungtinė Karalystė. Tai daugeliu aspektų teigiama tendencija, nes randama kuo pakeisti politiškai nestabilias Rusijos ir su ja susijusių šalių rinkas.

Vertinant „Coface” prisiimtos rizikos augimą pinigine verte, 2016 m. labiausiai augo Latvija, Estija, Suomija, Švedija, Danija, Vokietija, Belgija ir Olandija. Šiose rinkose praėjusiais metais apdraudėme net 306 proc. daugiau mūsų klientų suteikto prekinio kredito, lyginant su 2015 m. 

Žvelgiant iš mūsų perspektyvos, eksportuotojams lengviau plėstis tose rinkose, kur jau padarytas įdirbis. Tokios šalys kaip Vokietija, Didžioji Britanija ar Skandinavijos valstybės, seniau mūsų gamintojams atrodė kaip neįveikiama tvirtovė, o dabar čia kasmet fiksuojame augimą.

Žinoma, egzotiškos eksporto kryptys, kurias, kaip matome, taip pat atranda mūsų gamintojai yra labai perspektyvios, turinčios daug potencialo, tačiau išėjimas į Pietų Amerikos ar Azijos rinkas neabejotinai brangesnis, rizikingesnis ir ilgesnis procesas nei skvarba į ES ar netgi JAV rinkas.

Matant Lietuvos eksporto dinamiką į Jungtinę Karalystę, su nerimu žvelgiame į bendroves, kurios daug dirba su šią šalimi. Akivaizdu, kad prekybos sąlygos su britais taps sudėtingesnės poBrexit, tačiau kartu šis grėsmė gali tapti galimybe mūsų šalies gamintojams labiau įsitvirtinti kitose išsivysčiusiose ES senbuvių rinkose.

Šiais metais „Coface“ grupės įmonės visuose pasaulio regionuose fiksuoja mažiau pradelstų mokėjimų. Apžvalgos rodo, kad netgi tokie įprastai daugiausiai problemų keliantys sektoriai kaip statybų, metalo, energetikos – taisosi arba bent jau neprastėja.

Lietuvos eksportuotojai daugiausiai dirba žemės ūkio produkcijos ir maisto, mažmeninės prekybos, statybos taip pat energetikos (naftos produktai) srityse. Galima teigti, kad nei vienoje iš jų nematyti augančios rizikos tendencijų artimiausioje ateityje – tai palankios aplinkybės Lietuvos eksporto plėtrai.   

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English