lit-LI
01/09/2014
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Lietuvos įmonės išlaiko pozicijas tarp didžiausių Centrinės ir Rytų Europos įmonių

Aukščiausią 12-ąją vietą sąraše tarp Lietuvos įmonių užima „Orlen Lietuva“, pakilusi iš 13-osios vietos. Antroji didžiausia Lietuvos bendrovė – „Vilniaus prekyba“ – užėmė 36-ąją vietą, „Maxima grupė“ – 47-ąją, „Maxima LT“, nusileidusi per vieną poziciją, – 108-ąją vietą.

„Nors šiais metais Lietuvos įmonių skaičius sumažėjo, išlaikome aukščiausią poziciją sąraše tarp Baltijos šalių. Septynios Lietuvos bendrovės pakilo į aukštesnę poziciją, o devynios nusileido į žemesnes, – teigia „Coface“ komercijos direktorius Lietuvai Mantvydas Štareika. – Baltijos šalys ir toliau išliks pagrindine varomąja regiono augimo jėga, o Lietuva ir Latvija laikysis CRE regiono aukštumose. Vis dėlto daugumoje kitų CRE šalių ūkių BVP augimas taip pat bus didesnis, palyginti su 2013 metais“.

Centrinės ir Rytų Europos įmonių sąrašą „CEE Top 500“ sudaro 500 didžiausių regiono įmonių, vertinant pagal apyvartą. 2013 metais svarbiausi CRE verslo subjektai susidūrė su sunkumais: 100 pajėgiausių bendrovių apyvarta, sudaranti daugiau kaip 50 % bendros apyvartos, sumažėjo 0,5 %. Tačiau dėl gerų mažesnių šalių ūkių veiklos rezultatų „Coface“ „CEE TOP 500“ bendrovių apyvarta išaugo 0,2 %, t. y. iki 644 milijardų eurų. Nors problemų euro zonoje išlieka, o vidaus paklausos rodikliai auga iš lėto, prognozės 2014 metams yra optimistinės, tačiau ir jas reikėtų vertinti apdairiai. „Coface“ ekonomistai numato vidutinį 2,4 % BVP augimą CRE šalyse.

Pajėgiausiomis trimis CRE bendrovėmis išlieka tos pačios, kurios buvo pernai, t. y. Lenkijos bendrovė „PKN ORLEN S.A.“, užimanti aukščiausią poziciją sąraše, antroje vietoje yra Vengrijos bendrovė „MOL Magyar Olaj-És Gázipari Nyrt.“, trečioje vietoje – Čekijos Respublikos bendrovė „Škoda Auto A.S.“.

Nors pirmajame „Coface“ „CEE TOP 500“ sąrašo dešimtuke išliko tos pačios bendrovės, kai kurių jų pozicijos keitėsi. Lenkijos bendrovė „Jeronimo Martins Polska S.A.“ (JMP) pademonstravo geriausią kilimą – iš 9 į 5 poziciją. JMP apyvartos augimas buvo dviženklis (14 %), grynasis bendrovės pelnas išaugo beveik 1 %, o naujų darbuotojų samda, palyginti su ankstesniais metais, išaugo 13 %. Tai vienintelė bendrovė, esanti tarp 10-ties pajėgiausių bendrovių, pademonstravusių augimą trimis pagrindiniais aspektais. Be to, Čekijos energijos tiekėja bendrovė „Čez A.S.“ (4 vieta), Ukrainos bendrovė komunalinės energijos tiekėja „Energorynok DP“ (6 vieta) ir Lenkijos naftos ir dujų bendrovė „Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.“ (7 vieta sąraše) sugebėjo pakilti į aukštesnes pozicijas. Palyginti su ankstesniais metais, šių visų bendrovių apyvarta išaugo, tačiau tik „Energorynok“ pavyko padidinti ir grynąjį pelną (+13,7 %). Tai rodo ryškų finansinių bendrovės rezultatų pokytį po pernai metais patirto milžiniško grynojo pelno nuosmukio (-95,5 %).

Dvi iš dešimties pajėgiausių bendrovių metus užbaigė būdamos žemesnėse pozicijose, palyginti su 2012 metais: Lenkijos naftos ir dujų bendrovė „Grupa Lotos S.A.“ (krito iš 6 į 9 vietą) ir Ukrainos bendrovė „NaftogazUkrayini“, kuri atsidūrė žemiausioje pozicijoje tarp visų dešimties pajėgiausių bendrovių. Šios dvi bendrovės patyrė nuostolių dėl susiklosčiusios ir tebesitęsiančios sudėtingos situacijos Ukrainos dujų rinkoje.

Dešimties pajėgiausių bendrovių apyvarta sumažėjo 2,6 %, grynasis pelnas smuko 41,4 %, o naujų darbuotojų samda susitraukė 0,4 %. Visose 500 aukščiausiose pozicijose esančių CRE bendrovių darbuotojų samda sumažėjo 0,8 %.

Lenkiją vėl geriausiai reprezentuoja 148 pajėgiausios bendrovės, nors iš pajėgiausių bendrovių sąrašo pasitraukė 23 kompanijos, t. y. 13 % mažiau nei ankstesniais metais. Tai reiškia, kad į pajėgiausių CRE bendrovių sąrašą patenka mažiausias kada nors buvęs Lenkijos bendrovių skaičius. Ukraina po metų pertraukos susigrąžino antrąją vietą tarp pirmojo trejeto šalių, kuriose įsikūrusios pajėgiausios bendrovės. Šiai šaliai atstovauja įspūdingas 90 pajėgiausių ūkio subjektų skaičius, t. y., palyginti su 2012 metais, atsirado papildomos 55 pajėgiausios bendrovės (arba +91 %). Į žemiausią garbės pakylos pakopą pateko Vengrija, kuriai atstovauja 62 bendrovės.

„2013 metais CRE veikiančios bendrovės susidūrė su gausybe iššūkių, kurie pasireiškė dėl recesiją tebeišgyvenančios euro zonos. Nors pasaulinis augimas įgavo pagreitį, euro zona negalėjo pakeisti neigiamos tendencijos ir 2013 metais išliko recesijoje. Kadangi euro zona yra didžiausias CRE veikiančių bendrovių prekybos partneris, dėl šio tebesitęsiančio nuosmukio blogėjo eksporto rodikliai. Be to, galimybės gauti kreditą ir toliau buvo suvaržytos, todėl regione esančių namų ūkių perkamoji galia sumažėjo. Dėl visų šių veiksnių 2013 metais visi verslo subjektai atlaikė nelengvą laikotarpį. Ne išimtis – pajėgiausios CRE bendrovės“, – sako Mantvydas Štareika.

Į šių metų „CEE Top 500“ pateko šešiasdešimt devynios naujos kompanijos. Daugiau nei trečdalis visų naujokių – iš naftos bei dujų sektoriaus (24 %), nedaug teatsilieka didmeninės prekybos sektorius (14 %). Iš naujokių į aukščiausią vietą pateko Lenkijos kompanija „BP Europa SE Spółka Europejska Oddział w Polsce“, užėmusi 34 vietą. 2013 metais 103 bendrovės pakilo į aukštesnę vietą sąraše, o 285 bendrovės smuko (beveik 57 %). Vos 13 bendrovių išliko toje pačioje pozicijoje, palyginti su 2012 metais. 31 bendrovė vėl grįžo į 500 pajėgiausių CRE bendrovių sąrašą.

Verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ apžvalga „CEE Top 500“ apima 13 šalių: Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Serbiją, Slovakiją, Slovėniją, Ukrainą.

 

Tyrimo metodologija

 

„CEE Top 500“ yra jungtinis Vidurio ir Rytų Europos „Coface“ filialų projektas, apimantis didžiausias regiono įmones, vertinant pagal 2013 kalendorinių metų pajamas. Tyrimas apima šias šalis: Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Serbiją, Slovakiją, Slovėniją ir Ukrainą. Kiekvienoje iš jų buvo nustatytos didžiausios įmonės (kurių pajamos siekia ≥ 120 milijonų eurų). Finansinių paslaugų teikėjai, tokie kaip bankai, draudimo bendrovės, lizingo įmonės ir brokeriai, į tyrimą nebuvo įtraukti. Be įmonės pajamų, „CEE Top 500“ vertinami ir kiti įmonės rodikliai, tokie kaip grynasis pelnas, darbuotojų skaičius ir atitinkami pokyčiai, palyginti su praėjusiais metais. Apyvarta ir pelnas buvo pakeisti eurais, remiantis 2013 metų valiutos keitimo kursu. Sąrašui sudaryti naudojami „Coface“ duomenų bazės duomenys, papildyti išorine informacija. Į sąrašą neįtraukiamos įmonės, kurios atsisakė arba joms nepavyko pateikti savo finansinių rezultatų iki „CEE Top 500“ sąrašo sudarymo pabaigos.

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : Lietuvos įmonės išlaiko pozicijas tarp didžiausių Centrinės ir R... (1,15 MB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English