lit-LI
10/02/2021
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Netolygumai atsigaunant – taip „Coface“ apibūdina skirtingų šalių ūkių augimą po pandemijos

Netolygumai atsigaunant – taip „Coface“ apibūdina skirtingų šalių ūkių augimą po pandemijos

 Netolygų atsigavimą gali lydėti ir socialiniai neramumai, sukelti visuomenės nepasitenkinimo vyriausybių tvarkymusi su pandemijos sukeltais padariniais. Šiais metais auga protestų ir net smurto proveržių rizika, kuri savo ruožtu didins atskirų šalių rizikingumą tarptautinėje prekyboje.

 

Analizės akcentai:

  • Pasaulio ekonomikos augimas 2021 m. vidutiniškai galėtų siekti 4,3 proc., o pasaulio prekybos apimtys padidėtų 6,7 proc.;
  • Prognozių prielaida – bent 60 proc. populiacijos išsivysčiusiose šalyse turi pasiskiepyti iki vasaros;
  • Nors vyriausybių paramos priemonės pristabdė bankrotų augimą, didžiosiose ES šalyse nemokumo atvejų daugės;
  • Lėčiau atsigaus šalys, kurių ūkiai labiau priklauso nuo paslaugų sektoriaus – pvz., Ispanija arba Jungtinė Karalystė;
  • Baltijos šalių BVP augs 2-3 proc., tačiau lėtesnis atsigavimas prognozuojamas labiau nukentėjusiai Latvijai.

 Praėjus metams nuo Covid-19 pandemijos pradžios, kredito rizikos valdymo bendrovė „Coface“ apskaičiavo, kad pasaulio ekonomikos nuosmukis po Antrojo pasaulinio karo buvo mažesnis nei ištikus Covid-19  pandemijai. Bendrovės analitikų vertinimu, pasaulio ekonomikos augimas šiemet galėtų siekti 4,3 proc., o pasaulio prekybos apimtys gali augti 6,7 proc., kai pernai krito 5,2 proc.

 

60 proc. vakcinuotųjų iki vasaros – tokiomis sąlygomis tikimasi atsigavimo

 

Šios prognozės grindžiamos prielaida, kad bent 60 proc. gyventojų didžiosiose šalyse su išsivysčiusiomis ekonomikoms bus paskiepyti iki šių metų vasaros. Ekspertai tikisi, kad tokiomis sąlygomis atsiradęs bandos imunitetas galėtų lemti ekonomikos stabdymo ciklų pabaigą, kai pasikartojantys karantinai vienas po kito smukdė ekonominę veiklą. Tik šalių vyriausybių pritaikytų paramos priemonių dėka pernai mažiau bankrotų nei 2019 metais. Visame pasaulyje verslo įmonių nemokumo atvejų sumažėjo vidutiniškai 12 proc., euro zonoje – 22 proc., Azijos ir Ramiojo vandenyno regione – 19 proc., o Šiaurės Amerikoje – 3 proc. Toliau teikiama vyriausybių pagalba stabdys bankrotų skaičiaus augimą ir šiais metais, tačiau nepaisant šių pastangų „Coface“ prognozuoja, jog po 2020 m. ištikusio sukrėtimo nemokumo atvejų daugės: visų pirma, Ispanijoje (16 proc., palyginti su 2019 m.), Prancūzijoje (13 proc.), Italijoje (9 proc.) ir Vokietijoje (6 proc.).

 

Didžiosioms pasaulio ekonomikoms, išskyrus Kiniją ir keletą Azijos šalių, greito atsigavimo neprognozuoja

 

Naujojoje „Coface“ analizėje taip pat pažymima, kad šiemet pasaulio ekonomikos atsigavimas išsiskirs itin dideliais skirtumais tarp skirtingų šalių ir sektorių. Nors Kinijos ir kitų Azijos šalių (pvz., Taivano, kurio ekonomika šiemet vertinamas geriau) reikšmingai prisideda prie pasaulinio augimo, vis dėlto didžiosios išsivysčiusios ekonomikos šiemet dar negrįš į prieš krizę buvusį BVP lygį. Be to, ilgesnis atsigavimo laikotarpis prognozuojamos toms šalims, kurių ekonomikos itin priklauso nuo paslaugų sektoriaus (pvz., Ispanija ar Jungtinė Karalystė), taip pat tos, kuriose vakcinavimo tempai bus lėtesni.  

 

Netolygus atsigavimas prognozuojamas ir skirtingiems sektoriams. Palankiai nustebino automobilių sektoriaus atsigavimas praėjusių metų antrąjį pusmetį, taip pat statybos ir chemijos pramonių atsigavimas. Tačiau ilgesnio laikotarpio prireiks atsigauti transporto sektoriui, kuriam pandemija atnešė ilgalaikių nuostolių. 

Pajamų skirtumus pajus daugelio šalių gyventojai. Pandemijos metu daugiausia darbo vietų prarado žemiausios kvalifikacijos darbininkai, jaunimas ir moterys – būtent šių visuomenės grupių atstovų buvo daugiausia tose veiklos sferose, kurioms pandemijos metu buvo taikoma daugiausia ribojimų.  O ankstesnių pandemijų sukeltų ekonominių padarinių analizė rodo, kad toks poveikis išlieka ilgius metus – tai taip pat prisidės prie socialinių neramumų aktyvėjimo, įprastai stebimo, kai pandemija pasitraukia.

 

Baltijos šalių ūkiai augs 2-3 proc. – prognozuojamas užsienio investicijų ir eksporto augimas

 

„Coface Baltics“ vadovas Mantvydas Štareika pastebi, kad net ir Baltijos šalims prognozuojamas palyginti netolygus atsigavimas. Visų trijų valstybių ekonomikų susitraukimas 2020 m. buvo nevienodas, tad ir palyginamoji bazė 2021 m. bus skirtinga. Preliminariais duomenimis, daugiausia nukentėjo Latvija – šios šalies BVP traukėsi 4,5 proc., po jos sekė Estija (BVP mažėjo 2,7 proc.), palyginti mažiausiai krito Lietuvos ekonomika – 1,7 proc.

 

„Šiais metais prognozuojame, kad visų trijų Baltijos šalių ūkiai augs 2-3 proc. Palyginti lėtą atsigavimą lems ir tai, kad ir pagrindiniams eksporto partneriams šiais metais nėra prognozuojamas sugrįžimas į priešpandeminį lygį. Kita vertus, ilguoju laikotarpiu augimą spartins  pandemijos metu atsiradę pasaulinės tiekimo grandinės pokyčiai – jie lems spartesnį užsienio investicijų augimą ir didėjančią paklausą eksporto rinkose“, - prognozėmis dalinasi M. Štareika.

 

Išsamią skirtingų ekonomikos regionų, didžiųjų pasaulio šalių ir verslo sektorių analizę galima rasti čia.

 

Apie „Coface“: 

 

Daugiau kaip 70 metų patirtis ir tankus atstovybių tinklas padėjo „Coface“ tapti viena didžiausių pasaulyje prekinio kredito draudimo ir rizikos valdymo bendrove. Visame pasaulyje „Coface“ paslaugomis naudojasi daugiau kaip 50 tūkst. klientų. „Coface“ paslaugos ir sprendimai apsaugo ir padeda įmonėms priimti pagrįstus sprendimus kreditų klausimais, siekiant padidinti jų galimybes daugiau parduoti tiek vidaus, tiek eksporto rinkose. Bendrovės apyvarta 2020 m. siekė beveik 1,5 mlrd. Eur.  

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : Netolygumai atsigaunant – taip „Coface“ apibūdina skirtingų š... (2,40 MB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Mantvydas ŠTAREIKA

Director Marketing & Sales
Vilnius St. 23
LT-01402 Vilnius
LITUANIA
Tel: +370 52660565
mail: mantvydas.stareika@coface.com

Taip pat žr.


Daugiau informacijos apie Coface's Political Risk Model here . 

 

Atsisiųskite publikaciją: Country & Sector Risk Barometer: Q4 2020 Quarterly Update (2.40 MB)

Viršus
  • Lithuanian
  • English