lit-LI
29/06/2021
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Nuotolinis darbas pakeitė darbdavių mąstymą, tačiau kyla naujų rizikų

Nuotolinis darbas pakeitė darbdavių mąstymą, tačiau kyla naujų rizikų

Analizės akcentai:

  • Pandemija atvėrė darbdavių akis: jei dirbti galima „iš namų“, toks darbas gali būti atliktas ir iš užsienio;
  • Darbdaviai JAV dabar triskart labiau linkę perkelti darbo vietas į užsienį nei prieš pandemiją; 
  • Perkėlusios 75 proc. nuotolinio darbo vietų į kitas šalis, didžiosios Europos valstybės Vokietija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė galėtų sutaupyti atitinkamai 18, 21 ir 26 proc. išlaidų darbo užmokesčiui.
  • Šiuo metu nuotoliniu būdu besivystančiose šalyse jau dirba 330 mln. darbuotojų – tai dvigubai daugiau nei aukštais  atlyginimais pasižyminčiose šalyse (160 mln.);
  • „Coface“ įspėja: nuotolinio darbo vietų perkėlimas į užsienį didina įtampą tarp „baltųjų apykaklių“  ir jų politinę poliarizaciją išsivysčiusiose šalyse, taip pat sukuria naujų rizikų – duomenų tvarkymo ir kibernetinio saugumo.   

 

Pandemija paskatino darbdavius vis aktyviau svarstyti, kiek vietų įmonėse yrateledarbingos, t. y. gali būti perkeltos į kitą šalį, ir kiek būtų galima sutaupyti samdant darbuotojus už mažesnius atlyginimus. Paskaičiuota, kad pirmojo karantino metu 2020 m. pavasarį Europoje beveik 40 proc. darbuotojų bent dalį laiko dirbo nuotoliniu būdu. Tačiau faktas, kad nuotoliniu būdu darbas gali būti atliktas taip pat efektyviai kaip ir dirbant biure, atsisuko prieš išsivysčiusių šalių „baltąsias apykakles“ – verslininkai vis aktyviau svarsto darbų ofšorizavimo ekonominę naudą. „Pasaulio Pietūs“ – taip vadinama grupė šalių, į kurias dėl itin didelio darbo užmokesčio skirtumo dažniausiai perkeliamos darbo vietos: Indija, Indonezija, Brazilija ir kt.

 

„Coface“ tyrimas parodė, kad iki pandemijos darbdaviai nebuvo pakankamai įvertinę nuotolinio darbo galimybių. Net 62 proc. kolegijas ir universitetus baigusių JAV gyventojų tvirtino, kad savo darbą gali atlikti nuotoliniu būdu, tačiau tik penktadaliui jų darbdaviai leisdavo taip dirbti. Dabar situacija keičiasi iš esmės. Apklausus 330 didžiausių JAV bendrovių išaiškėjo, kad iki pandemijos visai darbo dienai samdyti darbuotojus užsienyje buvo pasirengę 12 proc. darbdavių, o dabar – triskart daugiau, 36 proc. Savo ruožtu, besivystančios šalys, pavyzdžiui Indija ar Filipinai, jau yra įsteigusios ofšorinio darbo centrus, teikiančius IT ir klientų aptarnavimo paslaugas išskirtinai užsienio įmonėms.

 

Lietuviams pataria mokytis ir kurti aukštesnę pridėtinę vertę 

 

„Dirbant nuotoliniu būdu būtina įvertinti laiko ir finansines sąnaudas, susijusias su darbuotojų integravimu, vieningų darbo procesų užtikrinimu, organizacinės kultūros puoselėjimu, aktyvia ir reguliaria komunikacija,  – teigia V. Petraitis. – Šias sritis suvaldyti efektyviai ne visada paprasta dirbant vienoje šalyje ir juo labiau, kai samdomi kito mentaliteto ir vadybinės kultūros darbuotojai. Norint pasiekti, kad visi darbuotojai vieningai suprastų įmonės tikslus, žinotų, kaip juos įgyvendinti, mokėtų profesionaliai spręsti problemas, laikytųsi vieningų vertybių, reikia skirti itin daug dėmesio ir pastangų, o tai pirmiausia reikalauja atitinkamų kompetencijų iš vadovų.“

 

Daugiau informacijos:
Mantvydas Štareika, „Coface Baltics“ direktorius (Mantvydas.Stareika@coface.com; +37068337602)

Atsisiųsti šį pranešimą spaudai : Nuotolinis darbas pakeitė darbdavių mąstymą, tačiau kyla naujų r... (4,19 MB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English