lit-LI
21/12/2015
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

PER ŠVENTES BŪKITE BUDRŪS

Keletas praktinių patarimų, kaip apsisaugoti nuo sukčių

Užsakymą tikrinkite labai atidžiai, jeigu Jums pateikiamos išskirtinės sąlygos, įprastai rinkoje neegzistuojančios arba siūloma kaina yra žemesnė nei rinkos vidurkis.

Informacija apie įmonę internete. Skirkite laiko ir pasidomėkite, kas rašoma apie potencialų partnerį viešoje erdvėje. Informacijos ieškokite pagal įmonės pavadinimą arba asmens vardą, pavardę. Pravartu atkreipti dėmesį į:

  • vartotojų komentarus (vadovaukitės protingumo principu, nes informaciją gali pateikti konkurentai arba vienas nepatenkintas klientas),
  • ar įmonė nėra susijusi su bankrutavusia/nutraukusia veiklą įmone,
  • ar atsakingas asmuo nėra siejamas su bankrutavusia/nutraukusia veiklą įmone,
  • ar į Jus besikreipęs asmuo nėra kino/sporto žvaigždė.

Elektroniniam laiške pateikiama informacija. Ypatingą dėmesį atkreipkite į pašto domeną. Jokia rimta įmonė nenaudos domenų @delfi.lt, @one.lt ir pan. Nepatingėkite nukopijuoti pašto domeno adresą į naršyklę ir pasižiūrėti puslapį internete. Patikrinkite elektroninio laiško “internetinę antraštę” (e-mail headers), taip sužinosite kokioje šalyje yra pašto serveris. Paprastai Vokietijoje veikianti įmonė nesinaudos Afrikos valstybės ar Kinijos pašto serveriais.
 

Įmonės svetainė internete. Pirmiausiai patikrinkite, ar sutampa kontaktiniai duomenys su viešoje erdvėje pateikiamais kontaktais. Dažnai sukčiai naudoja realių įmonių rekvizitus, pakeisdami telefonų numerius. Būtinai atkreipkite dėmesį į kitus svetainės aspektus:

  • puslapio struktūra ir turinys: kurdami netikrą svetainę, sukčiai siekia sudaryti pirmąjį įspūdį, o kita, ne pagrindiniame puslapyje esanti informacija, būna skurdi,
  • svetainės sukūrimo data: dažniausiai sukčių sukurtos svetainės būna naujos, galioja trumpą laikotarpį ir nėra galimybės rasti informacijos apie svetainės savininką.
  • nuotraukų kilmė: paieškos sistemoje patikrinkite, kur ir kaip yra naudojamos svetainėje pateikiamos nuotraukos.

Kreditinės ataskaitos. Jeigu bendradarbiavimas su potencialiu partneriu Jus sudomino, būtinai kreipkitės į įmones, teikiančias kreditines ataskaitas. Ataskaitose Jūs matysite įmonės teisinį statusą, veiklos spektrą ir finansinius rodiklius. Išankstinis apmokėjimas. Prieš ruošdami prekes transportavimui, prašykite dalinio mokėjimo. Sukčiai nemokės Jums pinigų, o pradės išsisukinėjimų ir pažadų maratoną.

 

Kontrolinis skambutis. Paskambinkite ne laiške, sutartyje ar svetainėje nurodytais kontaktais. Pamėginkite surasti internete pateikiamus kitų  įmonės darbuotojų telefonų numerius ir paskambinkite jais. Gali paaiškėti, kad pasiūlymo autoriaus įmonėje niekas nepažįsta.

Dabar gali atrodyti, kad ši informacija Jums neaktuali ir jai neverta skirti laiko. Tačiau visada prisiminkite – Jūs esate vienintelis, galintis apsaugoti savo verslą nuo galimų praradimų. Visa pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio ir vieno punkto atitikimas dar nereiškia, kad susidūrėte su nesąžiningu klientu. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo aiškiau matysite situaciją ir tuo daugiau bus galimybių apsaugoti savo verslą.  

Viršus
  • Lithuanian
  • English