lit-LI
20/12/2016
Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Prieš šventes siautėja pasauliniai sukčiai

Prieš šventes siautėja pasauliniai sukčiai

Apgavystės prekiaujant su užsienio šalimis – kasdienybė. Tokios nuomonės laikosi bendrovės „Coface“ Skolų išieškojimo departamento direktorius Mindaugas Puodžiukas. Ši problema tapo dar aktualesnė, Rusijai paskelbus lietuviškų prekių embargą, kai Lietuvos verslas turėjo pradėti aktyviau ieškoti naujų, dažnai tolimų rinkų.

Specialistas įspėja verslą būti ypač atidų prieš didžiąsias metų šventes, kai suaktyvėja prekyba ir kartu pasipelnyti siekiantys sukčiai, o didelio krūvio išvargintiems įmonių darbuotojams tampa sunkiau įžvelgti bandymą apgauti.

M. Puodžiukas teigia, kad naudodamiesi internetu visame pasaulyje veikiantys sukčiai bando išvilioti tiek pinigus, parduodami neegzistuojančias prekes, tiek pirkdami prekes ir prašydami atidėti mokėjimą. Specialistas įžvelgia tendenciją, jog šiuo metu verslo sektoriuje veikiantys sukčiai dažnai apsimeta tiek didelių, tiek mažų gerą vardą ir reputaciją turinčių įmonių atstovais ir taip bando išvilioti produkciją ar pinigus.

Šiemet bendrovės „Coface“ praktikoje pasitaikė atvejis, kai iš vienos didelės, ilgus metus veikiančios bendrovės sukčiai, apsimetę garsaus Didžiosios Britanijos universalinių parduotuvių tinklo darbuotojais, išviliojo 37 tūkst. eurų vertės prekių. Ir sukčiai klysta M. Puodžiukas sako, kad, skyrus daugiau dėmesio pirkėjo užklausai įvertinti, šio ir nemažai kitų sukčiavimo atvejų būtų buvę galima išvengti.

„Pirmieji ženklai, kad užklausa gali būti netikra, tai su klaidomis parašytas elektroninis laiškas, neprofesionaliai sumaketuotas laiško parašas, pasirašo itin aukštas pareigas didelėje įmonėje einantis asmuo, pavyzdžiui, direktorius“, – dažniausiai daromas sukčių klaidas vardija specialistas.

Nors vykdydami savo schemas nusikaltėliai dažnai suklastoja ir realių įmonių interneto svetaines, jose taip pat galima įžvelgti įtartinų ženklų: prastas svetainės dizainas, keistas adresas, neseniai sukurtos svetainės data.

Įmones ragina susikurti naujų klientų tikrinimo procesus. Jau dešimtmetį Lietuvos rinkoje veikiančios bendrovės „Coface“ specialistas rekomenduoja įmonėms, kad išvengtų globaliai veikiančių sukčių, susikurti užklausų tikrinimo procesus ir su jais supažindinti esamus ir ypač naujus darbuotojus.

„Jeigu prieš skubant patvirtinti užsakymą būtų atliekami keli nesudėtingi tikrinimo veiksmai, kaip kontrolinis skambutis užsakovui, jo kredito istorijos patikrinimas, atidus elektroninio laiško ir interneto svetainės peržvelgimas, būtų galima išvengti daugumos sukčiavimo versle atvejų“, – įsitikinęs M. Puodžiukas.

Pasinaudoja ir Lietuvių įmonių vardu „Coface“ specialistai pastebi ir kitą nerimą keliančią tendenciją, kad vis dažniau tarptautiniai sukčiai pasinaudoja Lietuvos įmonių vardais, siekdami apgauti pirkėjus kitose šalyse.

„Ženklas, kad nusikaltėliai pasinaudojo jūsų įmonės tapatybe savo piktiems kėslams, gali būti gauta sąskaita už prekes, kurių niekada nepirkote. Tokiais atvejais patariame ne numoti ranka, o skubiai kreiptis į policiją, kad būtų pradėtas tyrimas dėl galimos įmonės tapatybės vagystės“, – sako M. Puodžiukas.

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English