lit-LI
05/06/2017
Grupės naujienos, Šalių rizikos ir ekonomikos apžvalgos

Rusijos ekonomika keliasi iš recesijos, bet struktūrinės problemos temdo jos augimo perspektyvą

Užsitęsusi žemų naftos kainų tendencija verčia Rusijos ūkį diversifikuotis, tačiau struktūrinės problemos mažina jos augimo perspektyvą vidutiniu laikotarpiu – tokios nuomonės laikosi pasaulinės verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ analitikai. Tiesa, kai kurie šios šalies sektoriai, tokie kaip žemės ūkio, chemijos ir automobilių pramonė, rodo gana gerus rezultatus, ir prognozuojama, kad svariai prisidės prie Rusijos ekonomikos atsigavimo dar šiemet.

Diversifikacijai trūksta žmonių ir investicijų

Po to, kai dvejus metus traukėsi (–2,8 % 2015-aisiais ir –0,2 % 2016-aisiais), šiemet Rusijos ekonomikai prognozuojamas nedidelis ūgtelėjimas („Coface“ duomenimis, apie 1 %). Bet tolesnį ūkio augimą vidutiniu laikotarpiu stabdo vis dar per didelė priklausomybė nuo naftos ir susijusių žaliavų prekybos.

„Nors diversifikuoti ekonomiką yra valstybinė Rusijos strategija, ją įgyvendinti trukdo keletas neigiamų veiksnių. Pirmiausia, Rusijai ima trūkti darbingo amžiaus žmonių, ir prognozuojama, kad iki 2020 m. ši problema toliau aštrės. Šalies ekonominę perspektyvą neigiamai veikia ir Ukrainos krizė, nes dėl įvestų sankcijų ir politinio nestabilumo atmosferos sunku pritraukti užsienio investicijų. Investuoti vidaus rinkoje vengia ir vietos žaidėjai“, – sako „Coface“ vadovas Baltijos šalyse Mantvydas Štareika.

Jo nuomone, kad ekonomika vystytųsi, Rusija turėtų toliau didinti konkurencingumą. Šioje srityje per pastaruosius penkerius metus padaryta nemaža pažanga (iš 67 vietos 2012–2013 m. pakilta iki 43-ios pasaulinio konkurencingumo reitingo pozicijos 2016–2017 m.). 

„Manoma, kad naftos kainų dinamika ir sankcijų klausimas bus lemiantys veiksniai, ar vietos kapitalas didins investicijas vidaus rinkoje, nes tai leistų plėsti ir modernizuoti gamybinius pajėgumus“, – pabrėžia M. Štareika.

Dar vienas nepalankus veiksnys Rusijai – ji atsilieka švietimo ir tyrimų srityje. Čia Rusija nuo Jungtinių Valstijų atsilieka 7 kartus, nuo ES – 5. Tačiau darbo jėgos kaina Rusijoje palyginti gana aukšta.

2014–2015 m. stipriai nuvertėjęs rublis kilstelėjo kai kurių rusiškų produktų konkurencingumą, ypač valstybės remiamuose sektoriuose, tokiuose kaip žemės ūkis, chemijos pramonė ar plastikų gamyba. Prognozuojama, jog šiais sektoriais artimiausiu metu ir remsis Rusijos ūkio atsigavimas. Dar vienas teigiamas veiksnys, kad po dvejų metų kryčio (–36 % 2015-aisiais ir –11 % 2016-aisiais) šių metų kovą ir balandį pradėjo augti automobilių pardavimas.

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English