lit-LI
19/12/2023
Ekonomikos publikacijos

2023 m. Lenkijos įmonių atsiskaitymų tyrimas: mokėjimai vėluoja kiek trumpiau, tačiau ne visuose sektoriuose

2023 m. Lenkijos įmonių atsiskaitymų tyrimas: mokėjimai vėluoja kiek trumpiau, tačiau ne visuose sektoriuose

Aštuntasis „Coface“ įmonių atsiskaitymų Lenkijoje tyrimas, kuriame dalyvavo 341 įmonė, buvo atliktas 2023 m. spalį. Tuo metu ekonominė situacija vertinta santykinai niūriai – pirmąjį ir antrąjį metų ketvirtį fiksuoti neigiami augimo rodikliai. Paskutiniais 2023 m. mėnesiais ekonominė padėtis pasitaisė, tačiau pagerėjimas vertinamas kaip lėtas ir laipsniškas, nes regioninė situacija išlieka nepalanki. „Coface“ vertinimu, 2023 m. Lenkijoje BVP augimas sudarys vos 0,6 %, o 2024-aisiais paspartės iki 2,8 %. Vis dėlto net ir pastarasis rodiklis nepasieks esamo Lenkijos ekonomikos augimo potencialo.

Nepaisant ekonominių sunkumų ir silpnėjančio atsparumo įvairiems nepalankiems veiksniams, bendras atsiskaitymų Lenkijoje vaizdas išlieka palankus. Mūsų tyrimas rodo, kad Lenkijos įmonių atsiskaitymai vėlavo vidutiniškai 48,7 dienomis, t. y. 3 dienomis mažiau nei per praėjusį tyrimą. Vidutinis atsiskaitymų vėlavimas sutrumpėjo tiek, kad beveik pasiekė 2020 m. fiksuotą lygį (48 dienos), tačiau šįkart įmonės nesinaudojo plataus masto paramos priemonėmis, kurios buvo įvestos per pandemiją. Nors vidurkis rodo atsiskaitymų vėlavimo trumpėjimą, juo galėjo pasidžiaugti ne visi sektoriai: energiją intensyviai vartojančiuose sektoriuose fiksuoti labiau vėluojantys atsiskaitymai. Tokiems priskiriami popieriaus ir medienos, metalų ir energetikos sektoriai; tekstilės ir aprangos bei informacinių ir komunikacinių technologijų sektoriai taip pat pranešė apie labiau vėluojančius atsiskaitymus dėl sumažėjusių vartotojų disponuojamųjų pajamų, kai namų ūkiai daugiausia pinigų skyrė kasdieniams būtiniausiems poreikiams, o ne ilgo vartojimo prekėms. Kita vertus, mokėjimo vėlavimai labiausiai sutrumpėjo žemės ūkio maisto produktų sektoriuje, o trumpiausius vėlavimus nurodė farmacijos įmonės.

Mūsų tyrimo duomenimis, visi sektoriai prognozuoja, jog pirkėjų įsiskolinimai ateinančiais mėnesiais augs. Tai atspindi faktą, kad makroekonominės situacijos pagerėjimas pradeda atsispindėti mikroekonomikoje kiek vėliau.

Nors Lenkijos ekonomika pradėjo kilti dar 2023 m. pabaigoje, įmonės vis dar nurodė patiriančios įvairius rimtus sunkumus, įskaitant ribotą paklausą ir fiskalinę naštą, o į jų pelną vis dar kėsinasi didelės sąnaudos. Be to, net jeigu vidaus ekonomika 2024-aisiais ir atsigaus, sulėtėjimas (jeigu ne recesija) Vakarų Europoje pirmąjį metų pusmetį gali turėti neigiamo poveikio ekonominės ir verslo veiklos scenarijui.

Atsisiųsti šią publikaciją : 2023 m. Lenkijos įmonių atsiskaitymų tyrimas: mokėjimai vėluoja k... (1,74 MB)

Susisiekti


Coface Baltics

A.Tumėno g. 4, Vakarų įėjimas,
6 aukštas, LT-01109 Vilnius, Lietuva
T: +370 5 2791727
F: +370 5 2791754
office-lithuania@coface.com

Viršus
  • Lithuanian
  • English